مجتمع رعد به عنوان یک نهاد آموزشی نیکوکاری خدمات خود را بطور کلی در دو زمینه توانبخشی، آموزش فنی و حرفه ای ارائه می نماید.
تعریف معلولیت در دنیای جدید عبارت است از " عدم تناسب بین ظرفیت‌های فرد با محیط زندگی و عملکرد او" رعد تلاش می‌کند تا با اصلاح محیط ( تغییر نگرش افراد، حساس سازی جامعه در جهت اصلاح محیط) و ارتقاء عملکرد معلولان از طریق آموزش فنی حرفه‌ای متناسب با وضعیت جسمی آنان معلولیت ها را کاهش دهد.پس از طي ربع قرن بيش از پنج هزار نفر در آموزش هاي رعد شركت كرده و تعداد زيادي از آنان در تهران و یا سایر شهرستان‌ها مشغول به كار هستند.کلیه خدمات مجتمع به تمام معلولین متقاضی حائز شرایط آموزش، بصورت کاملا رایگان است. چرا که منابع مالی و تسهیلاتی مجتمع از محل دریافت اعانات مردمی، حمایت های افراد نیکوکار و کمکهای سخاوتمندانه آنان تامین می­شود.در ارائه این خدمات هیچگونه تبعیضی به دلایل نژادی، فرقه­ای، مذهبی، جنسیتی، رنگ پوست، ملیت قومی در مورد معلولین قابل پذیرش قائل نمی­شود.

کارآموزان رعد به نحو زیر از آموزش های فنی و حرفه ای ویژه معلولان به رایگان برخوردار می شوند. خواهران و برادران معلول متناسب با پایه تحصیلی (با حداقل تحصیلات تا پایان دوره راهنمایی) و توان جسمی و روحی و علاقه و استعداد فردی خود ارزیابی و مطابق با استانداردهای وزارت کار، که ارزش بین المللی دارد، تحت آموزش­های ویژه فنی و حرفه­ای قرار می­گیرند.کارآموزان در صورت نیاز از خدمات توان­بخشی مجتمع به رایگان برخوردار می­شوند.کارآموزان در صورتیکه دوره ­های آموزشی را با موفقیت به پایان رسانند جهت اخذ مدرک فنی به وزارت کار معرفی می­شوند.

شرایط ثبت نام توانیابان عبارتست از :

 1. داشتن معلولیت جسمی و حرکتی
 2.  حداقل سن 15 سال
 3. بهرمندی از هوش نرمال انجام دادن کارهای شخصی
 4. پذیرش از طرف شورای پذیرش
 5.  ثبت نام در کلاس مورد نظر با توجه به میزان تحصیلات و توانایی جسمی

مدارک مورد نیاز:

 1.  قطعه عکس
 2.  کپی شناسنامه، کارت ملی، آخرین مدرک تحصیلی، مدارک پزشکی، کارت بهزیستی

برخی از قوانین و مقررات رعد به شرح زیر است.

مقررات آموزشی انظباطی

 1. مفاد درسی براساس استانداردهای سازمان آموزش فنی و حرفه­ای وزارت کار می­باشد و مربیان طبق برنامه تدوین شده تدریس می­نمایند.
 2. استفاده بهینه از امکانات مجتمع، توان علمی مربی با حضور به موقع باعث موفقیت شما خواهد بود. لذا غیبت موجه 3 جلسه می­باشد و پس از آن موجب حذف درس مربوطه می­گردد.
 3. تاخیر در کلاس نیز پس از 3 مرتبه به عنوان یک غیبت محسوب شده و شامل حذف درس پس از 3 جلسه غیبت خواهد بود.
 4. کارآموزان پس از پایان هر دوره آموزشی و قبولی در آزمون داخلی جهت اخذ مدرک مهارت فنی به اداره آزمون سازمان آموزش فنی و حرفه­ای معرفی می­شوند.
 5.  روز و ساعت کلاسها با توجه به امکانات مجتمع از طرف آموزش پس از بررسی کامل و هماهنگی با شما هر بار برنامه­ریزی می­گردد. لذا امکان هر گونه تغییر و جابجایی میسر نیست.

در هر یک از مقاطع آموزشی (دوره­ های چهارگانه) از کارآموزان آزمون به عمل می­آید و ادامه آموزش در هر مقطع منوط به داشتن مجوزات زیر است.

الف: قبولی در آزمون قبلی (ارائه گواهی قبولی)

ب: داشتن گواهی حسن اخلاق و رفتار از مسئول بخش

ج: حسن اخلاق و رفتار در کلیه سطوح مجتمع (رضایت اولیای مجتمع)

د: نشان دادن و به ثبوت رساندن حس مسئولیت در قبال تسهیلات دریافتی

کارآموزانی که دوره آموزش آنان پایان یافته باشد (کلیه گرایشهای درسی را پاس کرده باشند) کارآموخته مجتمع رعد شناخته می­شوند و لازم است خود را به واحد اشتغال معرفی نمایند.موقع ثبت نام، قطعی شدن حضور شما در رعد قوانین و مقررات ویژه کارآموزان به شما ارائه خواهد شد.

مجتمع رعد افتخار دارد این خدمت ارزنده را به رایگان در اختیار شما قرار داده تا شما قادر باشید از مصرف گرایی و آزارهای اجتماعی رهایی یافته و به آموختن یک تخصص به شغل آبرومند و درآمدزایی دسترسی پیدا نمایید و خود مولد باشید.

امکانات مهیا شده فقط دریک مقطع زمانی در اختیار شما است، لذا سعی کنید از فرصت بدست آمده استفاده بهینه را بفرمایید. و هرچه سریعتر جای خود را به سایرین که در نوبت قرار دارند بدهید، ما نیز تلاشمان همین است لذا:

 1. به موقع در کلاس حاضر شوید،
 2. خوب درس بخوانید،
 3. قانون و مقررات رعد را رعایت فرمایید،
 4. در امور محوله با مجتمع همکاری نمایید.

شما تحت عنوان کارآموز می­آیید، کارآموخته می­شوید، آنگاه همانند سایر افراد می­توانید در امور خیریه مشارکت داشته باشید.

توضیح روند توانبخشی حرفه­ای در مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد

این پروتکل بر این اساس طراحی شده است که بتواند کلیه عزیزان توان یاب را تحت پوشش خود درآورد. بر این اساس سه گروهی که در این مجموعه می توانند پذیرش شوند شامل:

 1. افراد معلول جسمی وحرکتی در سنین اشتغال از 16 تا 40 سال بدون تجربه شغلی: که بر اساس علاقه و استعداد در کلاس های اصلی مجموعه شرکت می­کنند.
 2.  افراد معلول جسمی وحرکتی تا سن 50 سال با تجربه شغلی
 3. افراد معلول جسمی وحرکتی تاسن 60 سال که به تازگی دچار معلولیت گردیده و حرفه آموزی با هدف اشتغال به ایشان مقدور نبوده و از سایر خدمات استفاده می نماید: که شامل دوره­های روانشناختی، دوره­های هنری و ورزش می­باشد.
شما اینجا هستید: صفحه ی اصلی خدمات خدمات آموزشی معرفی واحد آموزش