آثار نیکوکاری در قرآن کریم

 از جمله مفاهیم ارزشمندی که در آموزه های دینی به خصوص قرآن کریم، مورد عنایت و توجه قرارگرفته و به آن سفارش شده، احسان و نیکوکاری است. احسان و نیکوکاری کارکردهای زیادی در عرصه های فردی، اجتماعی، فرهنگی، معنوی و... دارد. مؤمنان واقعی و انسان های صاحب خرد و اندیشه در هر عصر و نسلی، سعی و تلاش نموده اند خود را به صفت و ویژگی احسان و نیکوکاری، آراسته سازند. و این توصیه و سفارش سعدی است که می گوید:
ره نیک مردان آزاده گیر
چو ایستاده ای دست...

آزمایشات مورد نیاز جهت تشخیص آسیبهای نخاعی

افرادی که در مراکز خدمات پزشکی و اورژانس کار می کنند ،جهت درمان و رسیدگی به وضعیت مصدومینی آموزش می بینند که از آسیب های حاصل از ضربات سر و گردن رنج برده و احتمالا” مبتلا به ضایعات طناب نخاعی یا آسیب ستون مهره ها هستند .این افراد تا زمانی که آزمایشات کامل و تشخیص های نهائی درموردبیماران مذبور انجام شود، پی گیریهای لازم را بعمل می آورند. بطورکلی یکی از مراحل بسیارحساس در درمان اولیه، بیحرکت سازی نخاع است.

اتونومیک دیس رفلکسی

 اتونومیک دیس رفلکسی موقعی اتفاق می افتد که یک تحریک در زیر سطح آسیب طناب نخاعی ایجادمی شود و موجب فعالیت انعکاسی بیش از حد در سیستم عصبی خودکار می گردد و این مسئله طبیعتا” دردناک است .چنانچه عامل دیس رفلکسی مشخص و درمان نگردد، فشارخون بطور خطرناکی بالا رفته و احتمالا” منجر به بروز مشکلات زیر می گردد:

اصول مراقبت‌های تغذیه‌ای در معلولان ذهنی و حرکتی

اصول مراقبت‌های تغذیه‌ای در معلولان ذهنی

  معلولان ذهنی به علت مشکلات غذا خوردن و تداخل غذا و دارو و همچنین تغییرات در الگوی رشد و یا وجود اختلالات متابولیکی در معرض کمبودهای تغذیه‌ای قرار دارند و مددکاران اجتماعی و مراقبان معلولان ذهنی بایستی برای کسب اطلاعات تغذیه‌ای و انتخاب غذای مناسب در این باره آموزش لازم را ببینند. زیرا برنامه‌ریزی صحیح تغذیه‌ای می‌تواند تاثیر مثبتی روی سلامت جامعه معلول ذهنی داشته باشد.

منظور از معلول ذهنی چیست؟

معلولیت ذهنی چه به صورت حاد و چه به صورت مزمن باید...

شما اینجا هستید: صفحه ی اصلی مقالات

همکاری با ما

دعوت از کلیه علاقه مندان جهت همیاری و همکاری داوظلبانه در مجتمع خیریه رعد

نشریه تلاش سبز

Documentation  نشریه تلاش سیز اولین فصلنامه علمی تخصصی معلولین شهر کرج

راه های تماس